Poradniki zakupowe - MAGAZYN

6 kluczowych czynników doboru wózka widłowego

Wózki widłowe mają podstawowe zastosowanie przy poziomym i pionowym przeładunku – jest to niezbędne urządzenie w każdym magazynie towarowym.

W celu zapewnienia efektywnej pracy wózka należy pamiętać o kilku zasadach doboru sprzętu:

1Warunki i sposób eksploatacji

Zakres działania wózka oraz charakter jego pracy musi zostać dopasowany do warunków operacyjnych. Każda branża charakteryzuje się zróżnicowanymi potrzebami. Przykładowo, spożywcza - wymaga zastosowania wózków elektrycznych ze względu na brak emisji spalin, odlewnicza - o podwyższonym standardzie wykonania w zakresie wytrzymałości, a branża chłodnicza - dostosowanych do pracy temperaturze minus 30 stopni i wyposażonych w rozwiązania antykorozyjne.

2Rodzaj i ciężar transportowanych towarów

Ładowność wózka to jeden z głównych czynników przy wyborze tego typu sprzętu – ważne jest aby wózek nie był przeciążany a raczej wskazany jest margines zapasu ładowności w stosunku do przewożonych towarów.

3Rodzaj podłoża

Ważny czynnik ze względu na dobór ogumienia i rodzaju kółek wózka. Plastikowe kółka odpadają w przypadku pracy na nierównym, betonowym podłożu.

4Wysokość pomieszczeń magazynowych oraz regałów

Swobodne przemieszczanie się po przestrzeni magazynowej to podstawa. Składowanie towaru na najwyższych półkach nie powinno być w żaden sposób ograniczone. Wózek widłowy musi się zmieścić w nasze korytarze, ale także powinien mieć możliwość swobodnego manewru. Pozwala to zwiększyć komfort operatora, bezpieczeństwo otoczenia i oszczędność czasu. Należy pamiętać o ewentualnej możliwości uszkodzenia przez wózek widłowy zadaszenia lub też oświetlenia terenu po którym będzie poruszał się wózek jak również awarii może ulec sam wózek na skutek zderzenia z przeszkodą.

5Funkcje do jakich wózek ma być przeznaczony

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy powinniśmy dopasować pojazd pod kątem posiadanych funkcji transportu. Do wyboru są wózki boczne, terenowe, podnośnikowe, systemowe, wysokiego składowania, skrętne, wielokierunkowe, podwieszane, kontenerowe, antywybuchowe.

6Dostęp do serwisu

Najlepiej, jeśli firma, od której zakupicie wózek widłowy dysponowała również dobrym serwisem, który będzie stanowił gwarancję otrzymania szybkiej usługi naprawczej w przypadku, gdy maszyna nagle odmówi posłuszeństwa.