Poradnik Bezpiecznych Transakcji


Oględziny i jazda próbna przed każdym zakupem.

Zanim zdecydujemy się na zakup używanego sprzętu, przeglądamy zazwyczaj wiele stron internetowych w poszukiwaniu idealnej maszyny. Jeżeli spodoba nam się jakiś konkretny model, dzwonimy i umawiamy się na oglądanie.

Aby określić dokładny stan techniczny, niezbędna jest też jazda próbna. Właściciel pojazdu powinien zgodzić się na jazdę w wymaganych przez nas warunkach.

Warto wziąć ze sobą mechanika.

Dobrze jest zabrać ze sobą mechanika pojazdów, który posiada znacznie większą wiedzę i doświadczenie mechaniczne oraz nie tylko doradzi, ale i nie pozwoli na pochopny zakup. Mechanik zapewne wskaże najsłabsze punkty i wyceni koszty ewentualnych napraw nabywanej maszyny.

Stan prawny pojazdu.

Decydując się na kupno używanej maszyny, dobrze jest jeszcze przed obejrzeniem pojazdu sprawdzić jego stan prawny. Właściciel pojazdu powinien posiadać komplet dokumentów, które pozwolą na jego późniejszą rejestrację w wydziale komunikacji. Wśród dokumentów powinny się znaleźć: dowód rejestracyjny pojazdu wraz z tablicą, dane do przeglądu technicznego i homologacji, zaświadczenia i opłaty. Dobrze jest sprawdzić również numery nadwozia i silnika, które muszą się zgadzać z tymi wpisanymi w dowodzie rejestracyjnym. Dobrą praktyką może być też sprawdzenie takiego pojazdu w najbliższym komisariacie policji, czy nie znajduje się on w ewidencji skradzionych pojazdów.

Zaliczka czy zadatek?

Zazwyczaj wybierając się na oględziny pojazdu nie bierzemy ze sobą pieniędzy potrzebnych na sfinalizowanie transakcji. Jest to mądre i uzasadnione podejście. Przed dylematem stajemy jednak w momencie, gdy zdecydujemy się na zakup oglądanego egzemplarza. Co zrobić, by ktoś nie ubiegł nas i nie kupił pojazdu zanim zorganizujemy pieniądze? Pozostaje nam wpłata zaliczki lub zadatku.

Warto zauważyć różnicę między tymi dwoma pojęciami - zadatek zabezpiecza zarówno kupującego, jak i sprzedającego na wypadek zerwania umowy. Strona winna odstąpienia od transakcji traci zadatek. Jeśli to kupujący zmieni zdanie, traci on wpłaconą kwotę, natomiast jeśli sprzedający odstąpi od transakcji, musi on wypłacić kupującemu dwukrotność otrzymanej sumy pieniędzy.

Zaliczka zawsze zwracana jest osobie wpłacającej, niezależnie od tego, która ze stron zrezygnuje ze sfinalizowania umowy kupna-sprzedaży.

Pamiętajmy, by w umowie było dokładnie sprecyzowane czy wpłata jest zaliczką, czy zadatkiem.

Co z transportem zakupionej maszyny?

Większość firm sprzedających maszyny oferuje dogodny transport zakupionego pojazdu do miejsca zamieszkania kupującego. Warto ustalić przy zakupie taką opcję ze sprzedającym szczególnie, gdy odległość od miejsca zakupu jest znaczna. Często sprzedający gwarantują bezpieczną dostawę zakupionego sprzętu w cenie zakupu lub za niewielką opłatą, co jest dodatkową zachętą do sfinalizowania transakcji.

Gwarancja rozruchowa

Gwarancja rozruchowa jest to określenie wykształcone w praktyce handlowej, nie ma swojego odniesienia w przepisach prawnych. Chodzi w niej o to, że sprzedawca zapewnia o tym, że sprzęt jest sprawny i można z niego poprawnie korzystać – często gwarancja rozruchowa udzielana jest na krótki okres czasu np. na 3 dni. Najlepiej uzgodnić przed finalizacją zakupu, co sprzedawca ma na myśli mówiąc o gwarancji rozruchowej.

Oczywiście sprzedawca odpowiada za towar na zasadach rękojmi w przypadku osoby fizycznej lub jako towar niezgodny z umową jeżeli jest to sprzedawca-przedsiębiorca.

Superokazje

Należy wystrzegać się ogłoszeń z podejrzanie niską ceną, w których ogłoszeniodawca wymaga zaliczki. Jeżeli pojazd ma zaniżoną cenę w stosunku do porównywalnych ofert to można się spodziewać, że albo jego stan jest gorszy niż prezentowany, albo jest to wyłudzenie.

Trzeba zwracać uwagę na sposób w jaki postępuje sprzedający – podejrzane jest, gdy oferent przekazuje informację, że ma dużo zainteresowanych zakupem i należy szybko podejmować decyzję.