6 kluczowych czynników doboru wózka widłowego

Wózki widłowe mają podstawowe zastosowanie przy poziomym i pionowym przeładunku – jest to niezbędne urządzenie w każdym magazynie towarowym.

W celu zapewnienia efektywnej pracy wózka należy pamiętać o kilku zasadach doboru sprzętu:

1 Warunki i sposób eksploatacji

Zakres działania wózka oraz charakter jego pracy musi zostać dopasowany do warunków operacyjnych. Każda branża charakteryzuje się zróżnicowanymi potrzebami. Przykładowo, spożywcza – wymaga zastosowania wózków elektrycznych ze względu na brak emisji spalin, odlewnicza – o podwyższonym standardzie wykonania w zakresie wytrzymałości, a branża chłodnicza – dostosowanych do pracy temperaturze minus 30 stopni i wyposażonych w rozwiązania antykorozyjne.

2 Rodzaj i ciężar transportowanych towarów

Ładowność wózka to jeden z głównych czynników przy wyborze tego typu sprzętu – ważne jest aby wózek nie był przeciążany a raczej wskazany jest margines zapasu ładowności w stosunku do przewożonych towarów.

3 Rodzaj podłoża

Ważny czynnik ze względu na dobór ogumienia i rodzaju kółek wózka. Plastikowe kółka odpadają w przypadku pracy na nierównym, betonowym podłożu.

4 Wysokość pomieszczeń magazynowych oraz regałów

Swobodne przemieszczanie się po przestrzeni magazynowej to podstawa. Składowanie towaru na najwyższych półkach nie powinno być w żaden sposób ograniczone. Wózek widłowy musi się zmieścić w nasze korytarze, ale także powinien mieć możliwość swobodnego manewru. Pozwala to zwiększyć komfort operatora, bezpieczeństwo otoczenia i oszczędność czasu. Należy pamiętać o ewentualnej możliwości uszkodzenia przez wózek widłowy zadaszenia lub też oświetlenia terenu po którym będzie poruszał się wózek jak również awarii może ulec sam wózek na skutek zderzenia z przeszkodą.

5 Funkcje do jakich wózek ma być przeznaczony

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy powinniśmy dopasować pojazd pod kątem posiadanych funkcji transportu. Do wyboru są wózki boczne, terenowe, podnośnikowe, systemowe, wysokiego składowania, skrętne, wielokierunkowe, podwieszane, kontenerowe, antywybuchowe.

6 Dostęp do serwisu

Najlepiej, jeśli firma, od której zakupicie wózek widłowy dysponowała również dobrym serwisem, który będzie stanowił gwarancję otrzymania szybkiej usługi naprawczej w przypadku, gdy maszyna nagle odmówi posłuszeństwa.

Wózek - ogłoszenia na giełdzie maszyn ciężkich: