Jaką ładowarkę rolniczą kupić?

W gospodarstwach rolniczych coraz częściej spotkać można samojezdną ładowarkę, która znacznie ułatwia prace przeładunkowe wszelkich materiałów. Tego typu sprzęt jest ceniony w szczególności za doskonałe parametry techniczne, oszczędność paliwa przy pracach załadunkowych, różnorodny osprzęt, zwrotność i kompaktowe wymiary.

Ładowarki rolnicze teleskopowe

Najbardziej pomocne są ładowarki typy teleskopowego, gdyż w pracach załadunkowych wyprzedzają powszechnie stosowany ciągnik. Ich przydatność widać nie tylko w gospodarstwach wielkopowierzchniowych lecz przede wszystkim w tych hodowlanych nastawionych na bydło, trzodę oraz drób w systemie ściółkowym.

Najważniejszymi parametrami tego sprzętu są udźwig i wysokość podnoszenia. Jeżeli chodzi o udźwig to warto zwrócić uwagę na ten parametr przy maksymalnym wysunięciu teleskopu. Pozostałe cechy jakie należy rozpatrywać to szerokość i wysokość maszyny, wydajność hydrauliki podczas podnoszenia i opuszczania, uciąg oraz prędkość maksymalna i rodzaj przeniesienia napędu na koła.

Biorąc pod uwagę udźwig to w gospodarstwach rolniczych najczęściej spotykamy wózki o nośności 2,5 do 3 ton oraz wysokości podnoszenia około 6 metrów. Popularnością cieszą się pojazdy o szerokości 2 metrów.

Przegubowe ładowarki kołowe

W przypadku, gdy w gospodarstwie wymagana jest ładowarka o mniejszej szerokości niż 2 metry można pomyśleć o przegubowej ładowarce kołowej, która jest mniejsza i jeszcze bardziej zwrotna. Sporym mankamentem tego typu sprzętu jest wysokość podnoszenia – niestety nie jest ona imponująca. Można wziąć pod uwagę też przegubowe ładowarki kołowe z ramieniem teleskopowym, mamy wtedy genialną zwrotność, duży udźwigi i dobrą wysokość podnoszenia, jednak waga i cena takiej maszyny szybuje w górę.

Opisane ładowarki bardzo dobrze sprawują się w budynkach inwentarskich, tam gdzie występują wąskie wjazdy i mało miejsca. Wypchniemy tym sprzętem obornik, załadujemy paszowóz i nasypiemy wannę samochodu ciężarowego ziarnem.

Do najpopularniejszych marek wśród ładowarek oferowanych na rynku wtórnym należą: Manitou, JCB, Caterpillar, New Holland, John Deere i Claas. Większość z nich jest napędzana silnikami Perkinsa, które użytkownicy uważają za jedne z najoszczędniejszych pod względem zużycia paliwa.

ładowarka - ogłoszenia na giełdzie maszyn ciężkich: