Zasady BHP podczas wykonywania oprysków rolniczych.

Czynności związane z wykonywaniem oprysków w gospodarstwie rolnym niosą za sobą wiele niebezpieczeństw dla zdrowia i życia rolnika wykonującego te zabiegi. Związane jest to głównie z tym, że środki chemiczne stosowane do sporządzania zawiesin zawierają substancje aktywne działające na szkodniki, choroby i chwasty. Organizm operatora jest narażony na wchłanianie tych niebezpiecznych substancji. Najbardziej narażona jest skóra lecz narażone są również błony śluzowe, układ oddechowy i pokarmowy.

Ochrona zdrowia podczas stosowania środków ochrony roślin.

Podstawowe zasady ochrony zdrowia swojego oraz najbliższych osób z otoczenia muszą być bezwzględnie przestrzegane aby uchronić przed negatywnymi skutkami działania środków ochrony roślin.

Podstawowe zasady ochrony przed środkami chemicznymi

Etykieta środka ochrony roślin

Pierwszą zasadą jest szczegółowe zapoznanie się z etykietą – instrukcją stosowania danego środka ochrony roślin. Jest to oficjalny dokument przekazany przez producenta chemikaliów dla użytkowników wykonujących zabiegi opryskiwania. W dokumencie tym zawarte są informacje na temat bezpiecznego i prawidłowego stosowania danej substancji.

Kalibracja opryskiwacza

Jest to czynność konieczna do wykonania w posiadanym sprzęcie przed rozpoczęciem sezonu prac polowych. Nie zaszkodzi również wykonanie kalibracji w trakcie trwania sezonu aby upewnić się, że wykonujemy zabiegi z należytą ostrożnością i ochroną o zdrowie. Dzięki kalibracji wiemy, że stosujemy odpowiednią dawkę środka ochrony roślin zalecaną przez producenta. Pozbywamy się problemu powstawania nadwyżki cieczy użytkowej niezbędnej do przeprowadzenia zabiegu. Prawidłowa kalibracja naszego sprzętu jest warunkiem dobrze przeprowadzonego oprysku.

Odzież ochronna w czasie robienia oprysku

Tego typu strój powinien być bezwzględnie ubierany przed przystąpieniem do pracy. Tylko certyfikowane ubrania ochrony indywidualnej dają gwarancję właściwego zabezpieczenia – muszą posiadać certyfikację CE.

Do przygotowania cieczy użytkowej należy stosować:

  • kombinezon ochronny we właściwym rozmiarze
  • rękawice – tylko nitrylowe
  • maska ochraniająca A2 lub A3 – ochrona dróg oddechowych
  • okulary ochronne
  • nakrycie głowy
  • obuwie ochronne – wykonane z gumy, winylu lub neoprenu.

Nogawki kombinezonu muszą być założone na buty tworząc szczelną zabudowę.

Zasady używania rękawic ochronnych

Osoby stosujące środki ochrony roślin muszą mieć zapewnioną niezbędną ochronę dłoni dzięki zastosowaniu rękawic ochronnych. Rękawice powinny być na tyle długie aby zakrywały przedramię.

Przed założeniem rękawic należy:

  • sprawdzić stan rękawic, czy nie mają przetarć, dziur, skaz fabrycznych
  • dokładnie umyć dłonie

Rękawy kombinezonu powinny być założone na rękawice.

Po zakończeniu pracy konieczne jest umycie rękawic pod bieżącą wodą oraz ich wysuszenie.

3-krotne płukanie pojemników po środkach chemicznych

Dzięki zabiegowi 3-krotnego płukania pojemników po środkach chemicznych oszczędzamy nawet do 5% środka, który pozostaje w pojemniku. Wykorzystanie całości zawartości pojemnika gwarantuje nam lepszą efektywność zastosowania środka chemicznego – otrzymujemy właściwą zawiesinę. Dokładnie wypłukany pojemnik nie stanowi zagrożenia zatrucia i innych wypadków.

Warunki przechowywania środków ochrony roślin

  • w wydzielonym, wyraźnie oznakowanym pomieszczeniu,
  •  w miejscu niedostępnym dla osób nieupoważnionych,
  •  poza budynkiem mieszkalnym i inwentarskim,
  •  w pomieszczeniu zamykanym na klucz,
  •  w pomieszczeniu z łatwo zmywalną podłogą,
  •  w pomieszczeniu posiadającym sprawną instalację elektryczną,
  •  w pomieszczeniu izolowanym termicznie.

Ochrona dróg oddechowych

Stosowanie półmaski z filtrem A2 jest konieczne, gdy w etykiecie środka chemicznego jest wyraźne polecenie jej stosowania. Jeśli nie zawarto takiej informacji, wystarczy półmaska przeciwko pyłom i obłokom z filtrem P1, P2 lub P3. Należy stosować właściwy rozmiar półmaski, taki aby był dobrze dopasowany do twarzy. Ważne jest aby półmaska dobrze przylegała do twarzy nie pozwalając na powstawanie nieszczelności, które mogą spowodować przedostanie się substancji trującej do układu oddechowego.

Gwarancję ochrony dają maski, które:

  • są oznakowane symbolem CE oraz następującymi po nim czterema cyframi
  • chronią przed pyłami i obłokami powstającymi podczas oprysku/ zabiegu: maski samofiltrujące P2 lub P3.
  • posiada filtr A2 w przypadku masek przeciwko oparom organicznym

W przypadku, gdy nie uda nam się uchronić przed środkami chemicznymi i ulegniemy wypadkowi i poczujemy się źle należy niezwłocznie udać się do lekarza. Koniecznie trzeba pokazać etykietę środka, którym zatruliśmy się. Bardzo ważny jest czas w przypadku zatrucia – należy niezwłocznie zacząć działać w przypadku zaistnienia podejrzenia zatrucia.

Ze środkami ochrony roślin należy obchodzić się bardzo ostrożnie, gdyż dużo łatwiej jest zapobiegać zatruciu niż je leczyć.

Opryskiwacz - ogłoszenia na giełdzie maszyn ciężkich: