Jaką koparko-ładowarkę kupić?

Przed tym pytaniem staje niejeden właściciel firmy budowlanej rozpoczynający przygodę z maszynami ciężkimi lub ten, który już posiada zaplecze maszynowe. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu do kopania.

Co to jest koparko-ładowarka?

Koparko-ładowarka jest maszyną przeznaczoną przede wszystkim do wykonywania szeroko pojmowanych robót ziemnych. Wykonuje się za jej pośrednictwem oddzielenie urobku od gruntu oraz przeniesienie na środki transportowe lub na składowiska. Dodatkowo, maszynę tę można wykorzystać w roli urządzenia przeładunkowego, na przykład w przypadku sypkich materiałów – żwiru czy piasku. Wszędzie tam, gdzie trzeba kopać w gruncie, albo przenosić sypkie materiały budowlane, na pewno zastosowanie znajdzie właśnie ten sprzęt. Najczęściej wykorzystywana jest ona przy robotach ziemnych budowlanych, górniczych i transportowych.

Wybór odpowiedniej koparko-ładowarki uzależniony jest od charakteru prac jakie są do wykonania. Wszystko więc zależy od tego, gdzie będzie użyta dana maszyna.

Maszyny te idealnie nadają się do wykonywania wykopów, na przykład pod fundamenty, piwnice i podziemne garaże. Można ładować na nie wybraną ziemię i przenosić ją bezpośrednio na ciężarówki. Pozwalają na skuteczne równanie ziemi, wyrównują ziemię pod budowę domów i dróg. Jeśli przedni pług koparki zostanie wymieniony na widły, koparka posłuży nam za wózek do transportowania palet. Z kolei, jeśli doczepimy do nich specjalne, metalowe linki z hakiem, posłużą nam za niewielki dźwig. W okresie zimowym śmiało można koparkami odśnieżać drogi.

Czy warto kupić nową czy raczej używaną koparko-ładowarkę?

Jeżeli chodzi o nowy sprzęt to niestety nie jest tani i to przemawia „na minus”. Niewielu nabywców może sobie pozwolić na taki zakup z własnych oszczędności. Większość wspomaga się kredytem lub dogodnym leasingiem. Niektórym udaje się otrzymać unijne wsparcie – wtedy opłacalność wzrasta. Zdecydowaną zaletą nowych maszyn jest ich bezawaryjność, co przekłada się na zwiększenie wydajności i niższe koszty pracy. Nowy sprzęt z pewnością posłuży na wiele lat pod warunkiem odpowiedniego serwisowania.

Dla tych, którym nie jest dane kupić nowy sprzęt pozostaje wyszukanie używanej maszyny na rynku wtórnym. Łatwo jest kupić, ale trudniej już jest kupić dobrze. Dlatego zakup koparko-ładowarki „z historią” wymaga sporo wiedzy i znajomości sprzętu. Jednym z czynników branych przede wszystkim pod uwagę przy zakupie jest stan techniczny maszyny. Należy zwrócić uwagę na kondycję silnika, luzy na łyżkach, stan wałków oraz szczelność układu hydraulicznego. Często bywa tak, że pod lśniącym lakierem kryje się wyeksploatowany sprzęt – szczególnie jeżeli jest sprowadzony z zagranicy. Warto zabrać ze sobą specjalistę mechanika na oględziny, gdyż zakup takiego „trupa” wpędzić może przyszłego właściciela w koszty przekraczające wartość nowej maszyny.

W procesie zakupowym używanej maszyny warto szczególną uwagę zwrócić na:

 • silnik i skrzynię biegów – po uruchomieniu silnik nie powinien wydawać nienaturalnych dźwięków, dymić ani posiadać wycieków płynów. Skrzynię warto przetestować, czy działają poszczególne przełożenia . Należy zwrócić uwagę na komunikaty z deski rozdzielczej.
 • układ jezdny – podczas jazdy próbnej koła powinny działać z równą mocą, zakręty są pokonywane prawidłowo i nie słychać dźwięków budzących niepokój.
 • układ hydrauliczny – sprawdzamy pompę, czyli serce układu hydraulicznego testem na wydajność, ważne jest uszczelnienie i stan przewodów wysokiego ciśnienia.
 • podwozie – tutaj również należy szukać wycieków oraz pęknięć i śladów dotychczasowych napraw, np. nieoryginalnych spawów;
 • opony – opony w złym stanie pogorszą nam właściwości jezdne i podniosą spalanie, dlatego sprawdźmy ich stan przed zakupem.

Ważnym aspektem jest również dostępność części zamiennych do tego typu sprzętu. Wiadome jest, że lepiej wymieniać części na oryginalne lecz nie w każdym przypadku jest to ekonomicznie uzasadnione ze względu na ceny. Dobrze jest gdy można podeprzeć się czasami zamiennikami, gdyż umożliwi to remont w sytuacji, gdy naprawa może przekroczyć posiadany budżet i zmusi do dłuższego postoju.

Decydując się na używaną maszynę należy zwrócić szczególną uwagę na jej pochodzenie i stan prawny oraz kompletność dokumentów.

Właściwa konfiguracja

Przy zakupie nowej maszyny mamy możliwość skonfigurowania sobie jej według własnych potrzeb. Przy używanym sprzęcie bierzemy to co jest w ofercie i nie zawsze ten wybór zaspokaja nasze wymagania.

Właściwa konfiguracja parametrów technicznych zapewni większą wydajność prac. Kluczowymi czynnikami są tutaj:

 • masa i moc maszyny
 • zużycie paliwa
 • rodzaj napędu i wielkość kół
 • sterowanie
 • zasięg kopania
 • różnorodność narzędzi roboczych
 • wyposażenie dodatkowe
 • dostępność i ceny części zamiennych i serwisu

Kupując koparko-ładowarkę nie należy kierować się wyłącznie atrakcyjną ceną – może to doprowadzić do sytuacji, w której zakupiony sprzęt nie będzie właściwie dopasowany do rodzaju zaplanowanych robót. Takie postępowanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, np. zbyt mała koparko-ładowarka może nie dać rady przy cięższych pracach, a zbyt duża przyniesie za wysokie koszty eksploatacji – mimo, że jej cena zakupu była niska.

Bezpiecznie jest przed rozpoczęciem poszukiwań koparko-ładowarki najpierw zastanowić się i ustalić bieżące i przyszłe zadania jakie ten sprzęt będzie musiał spełnić. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • do jakich prac będziemy ją wykorzystywać;
 • na jakim terenie będą odbywać się prace;
 • jakie łyżki (i inne narzędzia robocze) będą nam potrzebne.

Przemyślane odpowiedzi na powyższe pytania pomogą dobrać i zakupić najbardziej trafną maszynę do firmy.

Koparka - ogłoszenia na giełdzie maszyn ciężkich: