Jaki rozrzutnik obornika kupić!

Zakup nowej maszyny do gospodarstwa zawsze wiąże się z przeanalizowaniem potrzeb do jakich ma być przeznaczona, oferty maszyn dostępnych na rynku pierwotnym i wtórnym oraz ceny. Należy także zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe tej maszyny, gdyż może okazać się po zakupie, że sprzęt nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Warto pamiętać, że zakup nowego rozrzutnika obornika w zależności od jego wyposażenia to dodatkowe punkty przy ubieganiu się o dotacje unijne. Znane marki produkujące rozrzutniki obornika są produkowane w fabrykach Joskin, Metaltech, Unia Group, Sipma, Metal-Fach, Pronar, A-Lima-Bis oraz Brochard.

Co to jest rozrzutnik obornika?

Maszyna ta zwana często roztrząsaczem służy do rozwożenia, rozdrabniania i równomiernego rozrzucania obornika na polu. Jest to jedno lub dwuosiowa skrzynia z przenośnikiem podłogowym, która w swojej tylnej części posiada zainstalowany mechanizm rozdrabniający oraz rozrzucający obornik.  Do napędu wykorzystywany jest WOM lub silnik hydrauliczny napędzany z hydrauliki pojazdu. Elementem wykonującym główną część zadaniową maszyny jest zespół noży zamocowanych na specjalnych wałkach – adapterach, które obracając się rozdrabniają i rozrzucają obornik w polu. Główny podział rozrzutników biorąc pod uwagę rodzaj końcowego adaptera to pionowe i poziome. Przesuw obornika w kierunku adaptera odbywa się za pomocą taśmy przesuwanej po podłodze skrzyni załadunkowej składającej się z listew napędzanych łańcuchem.

Do czego służy rozrzutnik obornika?

Nazwa wskazuje, że głównym lecz nie jedynym materiałem rozrzucanym przez tę maszynę jest obornik. Inne to nawozy naturalne, takie jak kompost, torf czy nawozy zielone. Po demontażu adaptera rozrzucającego i zamontowaniu tylnej burty rozrzutnik zyskuje miano przyczepy transportowej. Stosując adapter tarczowy można rozrzucać także wapno i odpady z biogazowni.

Rodzaje rozrzutników obornika.

Główny podział widoczny gołym okiem opiera się o liczbę osi – wyróżniamy tutaj:

  • rozrzutniki jednoosiowe
  • rozrzutniki dwuosiowe

Liczba osi warunkuje ładowność rozrzutnika. Oba przypadki, czyli jednoosiowe i dwuosiowe mogą nabierać na siebie duże ilości nawozu w zależności od wytrzymałości konstrukcji i zastosowanych kół. Z pewnością dla małych i średnich gospodarstw rolnych wystarczy maszyna o ładowności od 4 do 8 ton. Dla większych gospodarstw, o dużym areale uprawowym optymalne będą rozrzutniki do obornika mające 10-18 ton ładowności. Oś pojedyncza połączona z kołami o dużej średnicy znajduje w dzisiejszym czasie większościowe zastosowanie. Zaletami pojedynczych kół są mniejsze zapotrzebowanie na moc ciągnika wynikające z mniejszych oporów toczenia (w porównaniu z dwoma osiami to od 20-30% mniej wymaganej mocy), lepsza manewrowość maszyny. W maszynach o podwójnej osi sprawdza się zastosowanie skrętnych osi. Przewagą podwójnej osi jest możliwość zastosowania mniejszej średnicy kół mieszczących się pod skrzynią ładunkową, dzięki czemu nie ma ograniczenia szerokości skrzyni ładunkowej. Układy tandemowe – dwie osie w tylnej części maszyny – mają znacznie lepszą stabilność podczas jazdy, gdyż są one zwykle resorowane, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo transportu. Jednoosiowe rozrzutniki pozbawione są zazwyczaj amortyzacji kół – jedynie dyszle mogą być amortyzowane.

Kolejnym wyróżnikiem jest rodzaj adaptera rozrzucającego:

  • pionowy adapter rozrzucający – dwuwalcowy lub czterowalcowy
rozrzutnik obornika adapter dwuwalcowy pionowy

Modele z dwuwalcowym adapterem zawierającym dwa szerokie pionowe walce oraz posiadający u dołu zamontowane dwa talerze z łopatkami umożliwiające rozrzut na kilka metrów przy dobrej równomierności. Jest to model uniwersalny. Może być wykorzystywany do obornika, torfu i wapna. Model z czterowalcowym adapterem posiada cztery pionowe walce razem z dolnymi talerzami umożliwiającymi kilkumetrowy rozrzut. Minusem jest mniejsza równomierność rozrzutu – za rozrzutnikiem jest więcej materiału niż po bokach. Adapter ten bardziej sprawdza się przy oborniku od trzody chlewnej i bydląt oraz wapnie.

  • poziomy adapter rozrzucający

Adapter tarczowy z 2 bębnowym adapterem poziomym ślimakowym służy do rozrzucania przegniłego obornika, który nie zawiera świeżej słomy. Dobrze spisuje się również przy wapnie, szlamie, kompoście, torfie. Szerokość rozrzutu sięga nawet 20 metrów. Najczęściej stosowany do obornika od drobiu i szlamie z biogazowni. Najlepszy przy rozsiewaniu wapna.

Dodatki, akcesoria

Kupując rozrzutnik warto sprawdzić jego specyfikację i wyposażenie. Wiele przydatnych elementów znajduje się w podstawowym wyposażeniu. Gdyby jednak to wyposażenie było ubogie warto dokupić zasuwę, często nazywaną ścianą grodziową oddzielającą adapter od przestrzeni ładunkowej. Przydatne są również takie drobiazgi jak osłon lamp tylnych co daje ochronę ich przed zabrudzeniem podczas gdy otwarta jest wspomniana wyżej zasuwa. Zapobiega to konieczności czyszczenia lampo po skończonej pracy na polu. Warto przemyśleć również jaki rodzaj kół będzie najbardziej odpowiedni do wykonywanych prac. Producenci rozrzutników mają w ofercie kilka rodzajów do wyboru. Przy wyborze kół jest dobry moment o decyzji w sprawie błotników, które pozwolą na utrzymanie w czystości maszyny.

Wszyscy producenci oferują również możliwość założenia innych niż standardowe koła – zwykle szersze i niestety najczęściej znacznie droższe. Przydatne będą również błotniki, które również często nie znajdują się w wyposażeniu standardowym.

Podsumowanie

Wybór rozrzutników na polskim rynku wielu producentów pozwala na dokładne dopasowanie sprzętu do własnych potrzeb. W pierwszej kolejności decydujemy o wielkości maszyny oraz dopasowaniu do mocy posiadanych ciągników. W dalszej kolejności bierzemy pod uwagę sposób wykorzystania maszyny, rodzaj skrzyni ładunkowej i adaptera mającego decydujący wpływ na wydajność i jakość pracy. W gospodarstwach produkujących obornik z dużą ilością słomy polecany jest egzemplarz z czterowalcowym pionowym adapterem. Jeżeli chcemy nawozić pola różnorodnymi materiałami warto pomyśleć o pionowym adapterze dwuwalcowym. Przy produkcji obornika o małej zawartości słomy oraz chęci nawożenia wapnem czy pozostałościami z biogazowni gospodarstwo powinno być zaopatrzone w rozrzutnik z adapterem wyposażonym w tarcze rozrzucające.

Rozrzutniki obornika w serwisie motomaszyny.pl