Minikoparka elektryczna JCB 19C-I E-Tec.

Doskonałym rozwiązaniem do wykonywania prac wymagających zerowej emisji spalin oraz cichej pracy jest elektryczna minikoparka JCB 19C-I E-Tec. Model ten to pierwsza w historii minikoparka elektryczna JCB, która została opracowana w ścisłej tajemnicy w centrali firmy JCB w brytyjskim Staffordshire.

Silnik wysokoprężny został zastąpiony w tej wersji minikoparki elektrycznym zasilanym trzema akumulatorami litowo-jonowymi o łącznej pojemności 312 Ah (15 kWh). Istnieje również możliwość opcjonalnego wyposażenia w akumulatory o łącznej pojemności 20kWh. Tego rodzaju zasilanie pozwala na pracę w czasie pełnej zmiany roboczej. Nowoczesna instalacja 48V zasila wysoce wydajny silnik elektryczny o większym momencie obrotowym niż spalinowy. Układ hydrauliczny marki Bosch Rexroth zapewnia identyczną wydajność pracy jak w przypadku standardowej koparki. Maksymalna głębokość kopania to 2576 mm przy wykorzystaniu ramienia o długości 1100 mm. Masa koparki to 1,9 tony.

Na wyposażeniu minikoparki elektrycznej znajduje się wygodna ładowarka z wejściem 110 i 230 V. W przypadku napięcia 230 V/16 akumulator ładowany jest w ciągu 8 godzin, natomiast dla 110 V wymaga 12-godzinnego ładowania. W planach jest produkcja również szybkiej ładowarki, która załatwia problem ładowania w czasie poniżej 2h. Najważniejszym atutem nowej minikoparki jest niska emisja hałasu na poziomie 7dBA co stanowi zmniejszenie tego czynnika pięciokrotnie w porównaniu do standardowej minikoparki z silnikiem diesla.

Koparka może pracować w trzech trybach kopania – low, general oraz high. W zależności od wybranego trybu silnik pracuje z prędkością 1200, 1600 oraz 1800 obr./min. Dodatkowy tryb Auto Kick Up służy jedynie do przemieszczania się maszyny na kolejne miejsce pracy. W tym trybie silnik pracuje z prędkością 2300 obr./min. lecz nie jest to tryb umożliwiający kopanie. Jeżeli chodzi o podwozie to zastosowano w tym modelu identyczne rozwiązanie co w wersji z silnikiem spalinowym.

Początkowo minikoparka będzie dostępna w wersji z daszkiem spełniającym wymagania ROPS/TOPS i FOGS.

Koparka - ogłoszenia na giełdzie maszyn ciężkich: