Nowa forma czasowej rejestracji ułatwi życie handlującym pojazdami.

Jeżeli zajmujesz się handlem ciągnikami i przyczepami nie jesteś zobowiązany już do rejestracji każdego pojazdu osobno. Istnieje możliwość zaopatrzenia ich w tablice profesjonalnej rejestracji pojazdów – białe z zielonymi literami i cyframi obok znaczka PL.

11 lipca 2019 roku weszły w życie przepisy prawa o ruchu drogowym dotyczące rejestracji czasowej na okres testów danego pojazdu, zwanej profesjonalną rejestracją pojazdów. Wraz z nimi moc prawną uzyskały również dwa rozporządzenia wykonawcze Ministra Infrastruktury, w tym rozporządzenie w sprawie profesjonalnej rejestracji pojazdów, stosowanych oznaczeń oraz opłat związanych z profesjonalną rejestracją pojazdów (Dz. U. z 2019 r. poz. 546) określające m.in. wzór blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego oraz profesjonalnych tablic rejestracyjnych. Tablice takie mogą uzyskać pojazdy np. ciągniki rolnicze używane przez firmy do jazd testowych, które nie były do tej pory zarejestrowane w Polsce i zagranicą.

Nowe regulacje odciążą przedsiębiorców od części obowiązków administracyjnych upraszczając tym samym ich działalność. Zostanie tym samym uregulowana sprawa legalnego, czasowego użytkowania pojazdów w ruchu drogowym.

Odtąd dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi.

Organem dokonującym profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie starosta. Do uzyskania decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu i wydaniu dowodu będzie niezbędne uiszczenie opłaty administracyjnej w wysokości 100 zł. Taka rejestracja będzie obowiązywała przez rok. Uprawione podmioty, oprócz producentów, będą mogły zamówić nie więcej niż 100 blankietów. Za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego trzeba będzie zapłacić 10 zł.

Dowodem tego typu i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi będą mogli posługiwać się przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione lub jednostki badawcze producentów.

– Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny 30 dni od daty wypełnienia – informuje Ministerstwo Infrastruktury. – Jeśli zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta, to blankiet będzie ważny 6 miesięcy (procedury i badania homologacyjne trwają dłużej niż 30 dni). Podmiot uprawniony w ciągu 30 dni od wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu będzie musiał zwrócić staroście blankiety, dowody rejestracyjne oraz tablice rejestracyjne.

Decyzja o rejestracji ważna jest przez rok, starosta jako organ może ją cofnąć, gdy okaże się, że podmiot, który dokumenty i tablice profesjonalnej rejestracji złamał jej warunki – np. przekazał je innemu, nieuprawnionemu użytkownikowi.

Właściciel tablic i dowodu należeć będzie zobowiązany do prowadzenia wykazu pojazdów je wykorzystujących (w tym w Centralnej Ewidencji Pojazdów) i spisu osób uprawnionych do ich prowadzenia.

Źródło: MInisterstwo Infrastruktury

Ciężarówka - ogłoszenia na giełdzie maszyn ciężkich: