Jaką używaną ciężarówkę kupić?

Używane ciężarówki na sprzedaż to towar w jaki obfituje rynek motoryzacyjny. Swoją jakością niekiedy nie odbiega zbyt daleko od nowego sprzętu. Nie każdego przedsiębiorcę stać na wycieczkę do salonu po nową ciężarówkę, gdyż jest to duży wydatek. Szczególnie firmy będące w początkowej fazie ścieżki rozwoju decydują się na tego typu rozwiązanie ze względu na redukcję zbyt dużych kosztów, na które niejednokrotnie ich nie stać. W dobie internetu z pomocą przy wyszukaniu i zakupie dobrego sprzętu z drugiej ręki przychodzą serwisy ogłoszeniowe, takie jak Motomaszyny.pl.

Rodzaje samochodów ciężarowych.

Przed przystąpieniem do prezentowania porad związanych z wyborem właściwej ciężarówki skupmy się nieco na rodzajach tego typu maszyn. Samochody ciężarowe z definicji to pojazdy, których konstrukcja umożliwia przewożenie konkretnych ładunków. Rodzaj tych ładunków pozwala dzielić samochody ciężarowe na następujące grupy:

  • ciągniki balastowe
  • ciągniki siodłowe
  • samochody skrzyniowe
  • samochody przeznaczone do przewozu ludzi
  • samochody przeznaczone do przewozu towarów oraz ciągnięcia przyczep
  • samochody ciężarowo-osobowe
  • samochody specjalne

Nowa ciężarówka czy raczej używana?

Podstawowym pytaniem w tej kwestii jest czy firmę stać na zakup nowej ciężarówki. Jeżeli tak to oczywiście praca takim sprzętem jest o wiele bardziej komfortowa i zapewniająca mniej problemów użytkownikowi. Sprzęt jest pewny na drodze i nie wymaga częstych napraw i serwisu. Gwarantuje również przez spory okres czasu eksploatację bezawaryjną ze względu na żywotność nowych podzespołów w pojeździe.

Dla mniejszych firm, które nie dysponują aż tak dużym budżetem aby zakupić nowy sprzęt pozostaje zakup ciężarówki z drugiej ręki. Jest to niekiedy wybór nie o wiele gorszy od tego salonowego. Korzystają z niego niejednokrotnie nawet średnie firmy, gdy chcą zoptymalizować wydatki na park samochodowy. Ciężarówki używane są niewątpliwie mniej doposażone w elektronikę, a ich podstawowe naprawy można dokonać przy pomocy podstawowych narzędzi przez nawet niewykwalifikowanego kierowcę. Można je kupić już za kilkanaście tysięcy złotych, co w porównaniu z nowym sprzętem robi ogromną różnicę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej ciężarówki?

Kupno używanego samochodu, bez względu na jego rodzaj, nie należy do zadań łatwych i może przysporzyć wiele stresu. Uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji jest możliwe, jeśli skorzystamy z ofert autoryzowanych dealerów wraz z poradą specjalisty lub przeanalizujemy czynniki, determinujące wybór konkretnego egzemplarza. Decydując się na zakup ciężarówki z drugiej ręki należy baczną uwagę zwrócić na:

  1. Warto skorzystać z oferty wyspecjalizowanego serwisu, gdyż kupowanie ciężarówki od niepewnego sprzedawcy to nie jest dobry pomysł. Autoryzowane centrum sprzedaży samochodów używanych posiada auta używane i poleasingowe. Często można liczyć w takim przypadku również na gwarancję rozruchową.
  2. Konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego ciężarówki – jeżeli wiedza kupującego jest niezbyt duża należy skorzystać z usługi wykwalifikowanego mechanika.

Sprawdzamy przede wszystkim:

– obecność śladów rdzy,

– stan zachowania nadwozia,

– mocowanie lamp i reflektorów,

– zachowanie auta podczas hamowania i przyspieszania,

– czy są stuki przy skręcaniu, dodawaniu gazu i na nierównościach?,

– pracę silnika na wolnych obrotach i przy wchodzeniu na wyższe obroty,

– wycieki z silnika i skrzyni biegów,

– kolor spalin, zadymienie,

– szczelność chłodnicy,

– ślizganie się sprzęgła,

– drganie skrzyni biegów,

– działanie ogrzewania, klimatyzacji i hamulca ręcznego,

– zapadanie hamulca,

– drganie kierownicy oraz niepokojące hałasy (stuki spod pokrywy zaworów, szumy z kół). Lista jest oczywiście dużo dłuższa, ale na powyższe elementy należy zwrócić baczną uwagę.

3. Analiza książki serwisowej ciężarówki i zapoznanie się z historią usterek i napraw. Warto również skorzystać z badania komputerowego pojazdu, które uzupełni obraz stanu technicznego pojazdu.

4. Normy emisji spalin EURO5 lub EURO6 powinny być spełnione przez nabywany pojazd.

5. Przeciętny TIR robi około 10 000 kilometrów miesięcznie, łatwo więc wyliczyć, jaki ma przebieg kilkuletnie auto. Warto porównać te liczby i oszacować faktyczny przebieg ciężarówki.

Używane ciężarówki – opinie.

Większość negatywnych opinii na temat używanych ciężarówek to żale osób, którym pech sprawił, że trafili akurat na felerny egzemplarz. Takie opinie dotyczą niemal każdej marki. Zakup samochodu ciężarowego traktujemy jako inwestycję. Ważna jest cena zakupu, ale bierzemy pod uwagę także koszty jego utrzymania. Na początku porównujemy wysokość spalania paliwa, bo różnica w cenie zakupu może się zwrócić już po kilku miesiącach. Ważnym punktem jest zatem stan techniczny zakupionej używanej ciężarówki.  Warto poznać przed zakupem historię serwisową pojazdu oraz możliwości i ceny napraw. Ewentualne usługi serwisowe wiążą się przy nowych pojazdach również z dostępem do wykwalifikowanych serwisantów pracujących w warsztatach wyposażonych w odpowiedni nowoczesny sprzęt. Starsze modele nie wymagają aż takiej zaawansowanej wiedzy i sprzętu.

Ranking używanych ciężarówek na polskim rynku.

W przeważającej części klienci wyszukują ciężarówki nie starsze niż 10 letnie. Starsze modele niestety cieszą się już coraz mniejszym zainteresowaniem. Jeżeli chodzi o preferencje kupujących poniżej przedstawiony wykres pokazuje jak kształtuje się popularność danych marek pojazdów:

Ciężarówka - ogłoszenia na giełdzie maszyn ciężkich: