Jaki traktor kupić do swojego gospodarstwa rolnego?

Ciągnik rolniczy w gospodarstwie to pewnego rodzaju fundament przy produkcji nie tylko roślinnej lecz również zwierzęcej. Bez niego nie jest możliwe prowadzenie gospodarstwa. Jest to pojazd silnikowy służący do wykonywania prac polowych i gospodarskich. Zastąpił używane do tego celu dawniej zwierzęta pociągowe takiej jak wół czy koń. Ciągniki służą przede wszystkim do współpracy z maszynami rolniczymi. Niektóre z nich wymagają zasilania za pośrednictwem wałka przekaźnikowego mocy np. agregaty uprawowe, brony, kosiarki, prasy do słomy, opryskiwacze, rozsiewacze nawozów. Maszyny i urządzenia montowane są najczęściej przy użyciu trójpunktowego układu zawieszenia, który umożliwia zawieszenie osprzętu na hydraulicznym podnośniku. Dzięki temu narzędzia mogą być podnoszone na czas transportu i opuszczane podczas pracy w polu. Ciągniki służą również do transportu wszelkiego rodzaju materiałów na przyczepach do tego przystosowanych. Znaczna prędkość uzyskiwana przez te pojazdy umożliwia przewożenie towarów nawet na znaczne odległości w dość krótkim czasie.

Uniwersalność i dostosowanie do pracy w trudnym terenie sprawiają, że ciągniki znajdują także zastosowanie poza sektorem rolniczym – wykorzystuje się je podczas prac ziemnych, ogrodowych, leśnych i budowlanych. Często można je spotkać przy działaniach zakładów komunalnych mających na celu utrzymanie porządku i pielęgnacji zieleni w miastach.

Wśród ciągników wyróżniamy kilka typów – główny podział odbywa się poprzez weryfikację napędu. Ciągniki kołowe ze stałym napędem tylnej osi -2WD zazwyczaj posiadają moc do 310 KM. Są to ciągniki bardzo wszechstronne. W ofercie możemy znaleźć również ciągniki kołowe ze stałym napędem obu osi – 4WD niekiedy wyposażone w zwrotnicowy układ kierowniczy i silnik o mocy dochodzącej nawet do 600 KM. Mniej powszechne są ciągniki gąsienicowe przeznaczone do prac w wyjątkowo trudnych warunkach terenu. Jako pośrednie między kołowymi a gąsienicowymi są ciągniki z rodzajem napędu półgąsienicowego, w których gąsienica jest montowana na tylnej osi.

Szukając właściwego traktora rolnik jest zobowiązany do analizy potrzeb i określenia zadań jakie musi spełnić taka maszyna. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu powinny być brane pod uwagę zatem nie tylko marka i model lecz również wiele innych cech i funkcji pozwalających w jak największym stopniu zaspokoić istniejące potrzeby.

1. Jaki traktor kupić nowy czy używany?

Nowy ciągnik niestety pociąga za sobą poważny wydatek. Jeżeli finanse gospodarstwa pozwalają na zakup takiego sprzętu to oczywiście pozwala to na uniknięcie szeregu problemów jakie niesie za sobą zakup używanej maszyny, takich jak przede wszystkim awaryjność, która w pierwszych latach użytkowania jest znikoma. Sprawia to, że gotowość sprzętu do pracy jest bardzo wysoka. Traktory nowej generacji to wyzwanie pod względem serwisu, gdyż wymaga on fachowej wiedzy i specjalistycznych narzędzi diagnostycznych. Trzeba się liczyć z tym, że przynajmniej w okresie gwarancyjnym kontakt z autoryzowanym serwisem będzie nieunikniony.

Kupując nowy traktor warto brać pod uwagę opinie i doświadczenia użytkowników, którzy już dokonali wyboru i nabyli nowy traktor. Takie osoby chętnie dzielą się wiedzą odnośnie niezawodności sprzętu na wszelkiego rodzaju forach internetowych.

Rynek wtórny cieszy się większym ruchem kupna-sprzedaży i rolnicy częściej rozpatrują zakup używanego traktora ponosząc większe ryzyko zakupu maszyny bardziej awaryjnej w porównaniu do fabrycznie nowego sprzętu. Popularnym i wygodnym miejscem do wyszukania ciągnika z drugiej ręki są internetowe portale ogłoszeniowe takie jak Motomaszyny.pl. Po wyszukaniu odpowiedniego sprzętu zazwyczaj przyszły właściciel wybiera się na oględziny sprzętu. Decydując się na taki sprzęt należy posiadać ugruntowaną wiedzę mechaniczną bądź posilić się taką wiedzą posiadaną przez wykwalifikowanych mechaników. Przy takim zakupie warto przestrzegać kilku ważnych zasad aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Takie porady zamieszczone zostały w artykule na blogu serwisu ogłoszeniowego Motomaszyny.pl.

2. Które marki ciągników rolniczych są najpopularniejsze w Polsce?

Statystyki sprzedaży często pozwalają na wyłonienie właściwej marki i modelu ciągnika jaki zostanie zakupiony. Popularność sprzętu to pewnego rodzaju wyznacznik trafności wyboru. Producenci udoskonalając maszyny zapewniają sobie miejsce w ścisłej czołówce popularności maszyn na rynku. Spośród szerokiej gamy marek do połowy roku 2021 w sprzedaży nowych ciągników na polskim rynku króluje marka New Holland ze sprzedażą 819 sztuk, następnie w kolejce odnotowujemy Kubotę 448 sztuk, John Deere 420 sztuk, Deutz Fahr 396 sztuk, Zetor 378 sztuk, Case IH 335 sztuk, Massey Ferguson 199 sztuk, Valtra 170 sztuk, Claas 147 sztuk oraz Farmtrac 145 sztuk.

Biorąc po uwagę moc najwięcej najsłabszych ciągników sprzedała Kubota (moc do 30KM), Arbos (moc oo 30KM do 50KM) i ponownie Kubota (moc od 51KM do 70KM). Wśród traktorów średniej mocy dominuje New Holland (71-100KM) – 324 sztuki, (101-140KM) – 184 sztuki, (141-200KM) – 189 sztuk. Powyżej 200 KM z takim samym wynikiem uplasowały się John Deere i Valtra.

W segmencie ciągników używanych w 2020 roku pierwsze miejsce jeśli chodzi o ogólną klasyfikację zajmuje John Deere. Najpopularniejszymi modelami amerykańskiego producenta są modele: 6920, 6820, 7530 i 6620. Massey Ferguson zajmuje trzecią pozycję z modelami 6180, 3060, 3080 i 3070. Bardzo dużą popularnością w Polsce cieszy się Zetor. Wśród najczęściej kupowanych modeli czeskiego producenta znajdują się: 7245, 7745, 8011 , 6245 i 7045. Kolejne dość popularne marki to Renault z modelem Ares i Ergos, Fendt model 820 Vario, 716 i 936 Vario, Case IH MX135 MX110 i MX120 oraz Deutz-Fahr z modelem Agrotron.

Biorąc pod uwagę przedział wiekowy klasyfikacja wygląda następująco:

  • Wśród najstarszych – powyżej 20 lat – okazuje się że jest to najliczniejsza grupa zakupowa – Ursusy C360, C355, C330, C385 oraz Zetor 7245
  • Grupa ciągników w wieku pomiędzy 11 a 20 lat – w tej grupie ciężko spotkać już Ursusy czy Zetory, natomiast bardzo popularne są modele John Deere 6920, 6820, 6620, 6520 oraz 7530, Fendt 818 Vario oraz Massey Ferguson 6290.
  • W grupie nieco młodszej od 6 do 10 lat mamy Claas Arion 640, John Deere 7530, Fendt 936 Vario, Claas Axion 810, Fendt 820 Vario, Zetor Proxima
  • Najmniej liczna grupa to traktory w wieku od 3 do 5 lat – Landini z modelem 2-050, John Deere 6215 R, 6110M

3. Jak dobrać odpowiedni traktor do wielkości gospodarstwa ?

Wielkość gospodarstwa Moc traktora 
do 5 hado 50 km
5 – 10 ha50-80 km
10-20 ha80-120 km
20-50 ha120-150km
od 50 haod 150 km

Oczywiście w zróżnicowanych produkcyjnie gospodarstwach może wystąpić potrzeba posiadania kilku traktorów o różnych mocach w zależności od rodzaju wykonywanych prac.

4. Tur do ciągnika – tak czy nie?

Ładowacz czołowy do ciągnika potocznie zwany Turem to dość popularne narzędzie do osiągnięcia wydajniejszej pracy w gospodarstwie rolnym.

Charakter działalności rolniczej wymusza niejako posiadanie traktora z turem. Jeżeli jest to działalność w skład której wchodzi produkcja zwierzęca, posiadanie Tura, który ułatwia wiele prac związanych z przygotowaniem paszy dla zwierząt jest nieuniknione. Dobry ładowacz, to bowiem taki, który może współpracować z posiadanym ciągnikiem bez dodatkowych modyfikacji i sprawdzać się w określonych zadaniach. Wybierając odpowiedni ładowacz, do swojego gospodarstwa powinniśmy kierować się przede wszystkim wielkością i mocą posiadanego ciągnika. Pozostałe czynniki, które warto wziąć pod uwagę to gabaryty ciągnika, wydajność układu hydraulicznego.

Od mocy ciągnika i wydajności pompy zależy więc bardzo dużo. Na rynku dostępne są ładowacze 1-, 2-, 3- i 4-sekcyjne, w których różnica polega na ilości stopni swobody urządzenia. Inaczej mówiąc – w każdej sekcji urządzenia wbudowany jest własny układ hydrauliczny. Przy ładowaczu 1-sekcyjnym będziemy mieć możliwość ruchu ramionami w górę i w dół, zaś  ładowacz z dwoma sekcjami  to możliwość ruchu narzędziem roboczym (dostępne jest także samopoziomowanie). Jeżeli natomiast zamierzamy używać ładowacza do pracy z ruchomymi akcesoriami np. chwytakiem do bel lub sianokiszonek powinniśmy wybrać 3- lub 4- sekcje.

Aby praca z ładowaczem była wydajna i przyjemna niezbędny jest ciągnik z rewersem oraz napęd 4×4. Nieco droższe ładowacze posiadają sterowanie za pomocą joysticka co mocno poprawia komfort pracy.

Ciągnik - ogłoszenia na giełdzie maszyn ciężkich: